Відділ
освіти Добропільської міської ради
|
М. Коцюбинський. Новела
"Intermezzo". Автобіографічна основа. Розкриття внутрішнього стану
людини. Проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя.
Підготувала
учитель української мови та літератури
НВК № 1 Добропільської міської
ради
Ситало Олена Олексіївна
м.
Добропілля – 2019 р.
Анотація
Життя без стресу –
мрія багатьох людей, які стикаються з численними проблемами й труднощами. Але
для того, щоб знайти спокій, потрібно знати хоча б основні моменти боротьби зі
стресовими ситуаціями.
Розробка нетрадиційного уроку з елементами медитації «М. Коцюбинський.
Новела
"Intermezzo". Розкриття внутрішнього стану людини. Проблеми душевної
рівноваги, повноцінного життя» допоможе
вчителю показати учням можливі варіанти боротьби з утомою. Вона буде корисна
тим учителям, які хочуть по-новому проводити процес навчання. Цей урок дасть можливість «зблизити» письменника
та школярів, наголосити на тому, що М. Коцюбинський звичайна людина зі своїми
негараздами та успіхами, які притаманні нам всім. Учитель повинен бути психологом,
другом, наставником. Поради цього уроку
допоможуть учням перебороти в собі невпевненість і страх, стануть в нагоді і
батькам для встановлення контакту з дітьми.
Методичний коментар
Криза підліткового віку, сповнена бурхливими
емоційними сплесками дозрівання особисті та різноманітними суперечностями, спонукає
до використання «Я-концепції» та пошуку власного місця в суспільстві. Саме
підлітковий вік характеризується високим рівнем деструктивних проявів
поведінки. Тому для юної особи важливо навчитися вчасно виявляти та
попереджувати стрес, набути ефективних умінь та освоїти навички щодо
саморегуляції цими станами.
Це методична розробка комбінованого уроку у
формі психологічного дослідження для
учнів 10 класу, бо вважаю, що саме для цієї аудиторії він буде актуальним і
корисним.
Релаксація на уроці заспокоює нервову систему, знімає напруження.
Регулярне виконання цієї вправи робить дитину більш спокійною, урівноваженою, а
також дозволяє підлітку краще зрозуміти свої почуття. У результаті дитина володіє собою, контролює
свої деструктивні емоції і дії. Релаксаційні вправи дозволяють учням опанувати
навички саморегуляції та зберегти більш рівний емоційний стан.
Частина знань («дослідження - пошук»), отримана учнями в процесі
самостійного пошуку, шляхом рішення пошукових задач, настільки важлива,
оскільки цей метод дає змогу аналізувати навчальну інформацію, творчо підходити
до засвоєння навчального матеріалу.
Словникова робота розвиває
навички запам'ятовування основних термінів, необхідних для подальшого
просування вперед. «Асоціативний кущ» передбачає спільне розв´язання проблем та
вироблення життєвих цінностей під час
вивчення теми.
Під час евристичної бесіди вчитель може перевірити рівень знань
вивченого матеріалу, проаналізувати відповіді, установити логічні зв´язки,
підбити висновки й зробити узагальнення.
Тема. М. Коцюбинський.
Новела "Intermezzo". Автобіографічна основа. Розкриття внутрішнього
стану людини. Проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя.
Мета: поглибити знання учнів
про імпресіонізм як стиль, визначити його особливості, удосконалювати дослідницькі навички; з’ясувати причини настрою
ліричного героя; дослідити способи боротьби з депресивним станом;
розвивати вміння розпізнавати та аналізувати
новелістичний твір, розвивати навички
психологічного аналізу, вміння логічно висловлювати свої думки;
виховувати любов до природи, розуміння ролі довкілля
для підтримання душевної рівноваги
людини.
Обладнання: текст новели "Intermezzo", портрет М. Коцюбинського,
репродукції картин художників-імпресіоністів, мультимедійна презентація,
роздатковий матеріал, муз. супровід А.
Вівальді, К. Дебюссі.
Тип уроку:
нетрадиційний, урок- дослідження з
елементами медитації.
Міжпредметні зв’язки:
історія, художня культура, психологія.
Терміни : імпресіонізм, іntermezzo,
поезія в прозі, психологізм, психологічна новела, стрес.
Перебіг уроку
Мене втомили люди. Мені докучило бути заїздом, де
вічно
товчуться оті створіння, кричать, метушаться і
смітять.
Повідчиняти вікна! Провітрить оселю!
Викинуть
разом із сміттям і тих, що смітять. Нехай
увійдуть у
хату чистота й спокій.
М.
Коцюбинський
Прощайте. Йду помiж люди. Душа готова, струни тугi,
наладженi,
вона вже грає…
М. Коцюбинський
«Intermezzo»
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчання
Унаслідок
розвитку суспільства по технократичному шляху людина опинилася під загрозою
глобальної екологічної катастрофи та умовами створеного
людиною соціуму, до яких мусять адаптуватися сучасна людина.
Відчуття
людьми небезпеки, пов’язаної з названими чинниками формує у них відчуття небезпеки, тривоги,
емоційної напруги, а відтак і емоційного психогенного стресу.
Діапазон симптомів стресу настільки широкий, що люди
часто навіть не сприймають багатьох із них. До них відносяться
емоційні реакції, неадекватна реакція на дрібні проблеми, надзвичайна
подразливість і нетерпимість, відчуття
постійної тривоги , нездатність розслабитися, а також переїдання або
відсутність апетиту, підвищене вживання алкоголю, тютюну або психотропних
ліків. Стрес є однією з причин виникнення депресії, яка може призвести до
самогубства. АА
ооА
Тематична
словникова робота
Стрес (від англ. stress — напруга, тиск) —
неспецифічна реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник)
зовні, яка перевищує норму, а також відповідна реакція нервової системи.
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку
Слово
вчителя
Звучить на фоні музичної композиції « Звуки природи.
Живий ліс»
Життя- складне, а життя
свідомої людини – ще важче, бо вона в силу об'єктивних обставин у вiдповiдний момент
мусить взяти на себе тягар вiдповiдальностi за народ, за родину, за
близьких, за своє майбутнє, за свої переконання… .Та спочатку необхiдно вiдновити душу й
сили.
Сьогодні на уроці ми з вами
дізнаємося «рецепти душевної рівноваги та відновлення» від самого М.
Коцюбинського, який стверджує, що людина
- це дитя природи, тому тiльки мати-природа може вилiкувати свою стомлену й виснажену
дитину. Це чудо вiдродження
людини у лонi природи
майстерно змальовано у "Intermezzo": прогулянки в поле, споглядання загадкового i чарiвного пейзажу вiдновлюють сили митця,
його душа сповнюється оптимiзмом i радiстю змiн. Вiн натхненно звертається до Сонця, що не тiльки полiпшує настрiй
героя, а й переповнює все єство, надає iншого сенсу його життю:
"Сонце, бажаний гiсть, - i коли ти вiдходиш, я хапаюсь за тебе".
Саме цими « рецептами від утоми» я б вам
радила користуватися в подальшому житті. А що це за поради ми з вами дізнаємося
протягом уроку. А сонце буде нашим символом уроку.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1)
Дослідження - пошук
Учень 1
Кінець XIX - початок XX ст. Межа століть -
грань між традиційним реалістичним мистецтвом і модернізмом, що лише починає
формуватись. Однією зі спроб осмислити цей процес була стаття Є.Замятіна
"Про літературу, мистецтво і ентропію". У ній читаємо: "Усі
реалістичні форми - нерухомі. У природі такого обмеженого непорушного світу
немає, він умовність, абстракція, нереальність. Звичне банальне мистецтво
приємне і комфортне. Але повернутись до нього вже неможливо. Кожна революція -
це рана і біль, але ранити треба. Тому що люди, а особливо художники, часто
хворіють сонною хворобою (ентропією). І вже. немає сил поранити себе, розлюбити
улюблене, залишити затишні покої, що пахнуть лавровим листям і славою, піти в
чисте поле і там почати все спочатку".
15 квітня 1874 p. на бульварі Капуцинок у Парижі відкрилася виставка
групи художників, чиї роботи відхилив офіційний Салон. А вже 25 квітня в
популярній гумористичній газеті "Шаріварі" з'явилася стаття з назвою
"Виставка імпресіоністів" нікому не відомого репортера Луї Леруа,
який навіть не припускав, що глузливе прізвисько, вигадане ним, збереже його
ім'я в історії. Леруа підштовхнула до цього картина, що значилася в каталозі
під номером 98 і називалась "Impression" ("Враження. Схід
сонця").
Її автору, французькому художникові Клоду Моне, якось довелося спостерігати
схід сонця на узбережжі Бретані. Він побачив не яскраве сліпуче коло,
облямоване променями. Перед ним блискотіла рухлива маса води, яка на горизонті
зливалася з небом. Повільно пропливали рибальські човни. Вода і небо рухатися,
текли, змінювали обриси, виграючи найніжнішими барвами в сонячному світлі. Моне
спробував показати саме враження мінливості, наскільки це було можливо.
Дорого коштували йому і враження, і цей схід сонця.
Учень 2
Імпресіонізм
- напрям у культурі, зокрема у малярстві та музиці, який виник в 1860-х і
остаточно сформувався у другій половині 19 століття у Франції і основним
завданням вважав ушляхетнене, витончене відтворення особистісних вражень та
спостережень, мінливих миттєвих відчуттів та переживань.
Клод Моне був одним із засновників імпресіонізму, вічним
експериментатором. Він мріяв перенести на полотно найтонші відтінки кольорів,
які весь час змінюються упродовж доби й кожної пори року, відчути миттєвість і,
головне, атмосферу, світло, розлите в ній, мінливість моря, гру сонячних
променів у квітучому саду. Так Моне створював відомі серії "Копиці
сіна", "Тополі", "Лондонський туман", "Руанський
собор". І під кожним зі своїх
"Соборів" міг би підписати слово "Враження", як 20 років
тому поставив його під картиною "Схід сонця".
Дослідження
учнів – біографів
Учень 3
Коцюбинський
вважається найвидатнішим стилістом української прози. Він почав як реаліст і
народник під впливом Панаса Мирного й Івана Нечуя- Левицького, пізніше, на
початку XX ст.,
відійшов від цього напрямку й, хоча симпатизував народницьким поглядам, однак
схилявся до імпресіоністичної манери. Тут не було метаморфози чи суперечності — адже
імпресіонізм, цей останній великий стиль XIX ст., був об’єктивним мистецтвом,
побудованим на точному відображенні відчуття, враження, спостереження. Як
психолог Коцюбинський найчастіше писав про людську та мистецьку роздвоєність,
амбівалентність, свідомо чи підсвідомо відбиваючи свою письменницьку й
людську драму.
|
Учень 4
На жаль, М.Коцюбинський не міг повністю присвятити себе
улюбленому заняттю – літературі. Підступні
хвороби давали про себе знати. Очевидці згадували, що він танув, як свічка.
Необхідність витрачати кошти на ліки, на оздоровчі
поїздки дратувала Коцюбинського. А тут ще й арешт сестри Ольги...
1908 рік – час реакції – жорстоких розправ російського самодержавства
з бунтівниками. Тюрми переповнились
правдошукачами, військово-польові суди чинили розправи, а то й самосуди: стріляли,
вішали, били.
У листі до М.Чернявського Коцюбинський писав:
"Ви не можете уявити собі, що я пережив, бачачи те все на власні очі, і який це мало вплив на мої хворі нерви.
Мені тепер ще гірше, ніж було: не можу ані спати,
ані їсти. Ледве пишу до вас ".
“Якийсь
місяць, як він повернувся з відпустки, а від здоров`я не лишилося і сліду.
Знову ниють ноги, в голові паморочиться. Спочатку арешт Ольги, тоді ця
неприємність із листом від Беатріче... геть доконали.
Він
глянув на чистий аркуш паперу, і вперше за ці роки у глибині душі ворухнувся
хробак сумніву. Ворухнувся майже нечутно, а проте було моторошно. Немов
заглянув у безодню, в небуття. Невже виписався?”
Можливо, найдраматичнішим моментом цього періоду була внутрішня
трагедія письменника, спричинена
коханням до Олександри Аплаксіної. Беатріче... Так називав її Коцюбинський.
Сімейні стосунки з дружиною, Вірою Дейшею, були
дуже натягнутими. Лише діти не давали Коцюбинському розірвати шлюб.
|
2)
Тематична словникова робота
„Intermezzo”– психологічна новела з жанровими ознаками
«поезії в
прозі».
Імпресіонізм (франц. impression — враження) — течія в мистецтві та
літературі другої половини XIX — початку XX ст., яка основним завданням вважає
витончене відтворення вражень, почуттів від зовнішнього світу.
Intermezzo (з італ. – перепочинок, пауза). Перерва в
творчості, відпочинок.
Поезія в прозі – невеликий ліро-епічний твір,
написаний ритмічною прозою, який відзначається образністю, стрункістю
композиції, сконцентрованістю змісту.
Психологізм - (грец. psych — душа; лат. lohos — слово,
вчення) — передача художніми засобами внутрішнього стану персонажа, його думок,
переживань,
зумовлених внутрішніми й зовнішніми чинниками.
Психологічна новела – твір, побудований на глибокому
змалюванні психології персонажів.
3)
Евристична бесіда з елементами дослідження( обмін
думками)
-Які ознаки свідчать, що цей твір написаний в
імпресіоністичній манері.
( варіанти відповідей):
-герой не змінює зовнішній світ, а
"колекціонує враження";
-особливий ліризм у зображенні картин природи;
-звуки природи, кольорова гама створює неповторне
враження від природи, дає змогу зрозуміти психологічний стан героя;
-у центрі твору зображується внутрішній стан героя, його почуття, настрої.
-Чи можна стверджувати, що цей твір тільки
імпресіоністичний? (Ні, присутні і реалістичній тенденції. (Імпресіонізм
у творі поєднується з реалізмом, адже це пояснює особливий стиль письма
Коцюбинського.)
-Що принесло йому заспокоєння? (Без сумніву, кононівські поля. Вони стали
його інтермецо)
- Доведіть, що цей твір – новела?
4) * Асоціативний
кущ до
слова місто ( транспорт, гомін, стрес, поспіх, асфальт, бетон, залізо, втома)
( Зачитати цитати з тексту)
*Асоціативний кущ до словосполучення
«відпочинок на лоні природи»,
( зачитати з тексту цитати ).
Спробуємо записати « РЕЦЕПТИ ВІД ВТОМИ»
Порятунок від стресу
|
|
СПИРНЕ
ЇЖА,
СОЛОДОЩІ
НАРКОТИКИ
ЦИГАРКИ
АНТИДЕПРЕСАНТИ… |
ЙОГА
СПОРТ КНИГИ
ДРУЗІ
МЕДИТАЦІЇ…
ХОБІ
ПРИРОДА
ПОВНОЦІННИЙ СОН
МУЗИКА
ТАНЦІ |
V. Релаксація
Звучить медитація Землі-Матінці. Учитель тихо
промовляє на фоні музики.
Земля -
живе створіння Бога. Земля, як і будь –
яка жива істота має фізичне та енергетичне тіло. Із Землею ми обмінюємося
фізично через повітря, яким дихаємо, воду, яку п'єм, їжу, яку споживаємо. Наші
тіла підтримуються та живуть земними елементами, вони живляться, розвиваються
завдяки енергії Землі. Гарний зв'язок із Землею підтримує здоров'я, наповнює
енергією тіло, допомагає повноцінно жити.
Людина ,
яка йде духовним шляхом до світла, повинна розуміти свою відповідальність перед
Землею й допомагати їй. А Земля – Матінка обов'язково відповість їй вдячністю,
наповнюючи її тіло силою й необхідною енергією для підтримки тілесного й
духовного здоров'я.
Сонце дає
світло, тепло, життєдайну енергію, яка так потрібна всьому живому на Землі. На
світанку все прокидається, розпускається , готуючись прожити день в активності.
І ми з вами трохи відпочивши , набравшись сил, готові до заключного етапу
уроку.
VI. Оголошення оцінок
VII . Рефлексія
Метод « Незакінчене
речення»
-
Епіграф підібрано до уроку вдало, тому що…
-
Психологічно автор готовий повернутися до буденного
життя, бо це видно з того, що…
-
« Рецепти від втоми», які я заберу з собою в доросле
життя…
Заключне слово вчителя
- Що принесло
авторові заспокоєння? Без сумніву, кононівські поля. Вони стали тією ланкою у
ланцюгу життя, яку письменник влучно назвав "інтермецо", перервою.
-
Михайло
Коцюбинський писав: "У
хвилини розчарувань мене раз у раз рятувала моя незвичайна любов до природи. Дійсно, лише у природі є гармонія,
якої постійно шукає людина. Депресію, на думку Коцюбинського, можна
подолати - для цього потрібно йти в природу, це останній шанс для
тих, хто втратив віру в життя.
VIII. Домашнє завдання.
Інтерактивний прийом «Дерево рішень». Клас
об´єднується в 3 – 4 групи. Кожна група обговорює питання й робить запис на
ватману. Проблемне питання: «Що ви
порадили б авторові, щоб уникнути в майбутньому професійному вигоранню?» (або
створити психологічний портрет автора).
Література
1. З глибини: повість: новели/М. Коцюбинський. –
К.: Факт, 2005. – 208 с.
Нежива Людмила. «Прагнути життя, усіма
тягнутися до його фібрами своєї істоти»: вивчення імпресіонізму на прикладі
новели «Intermezzo» 2. М.
Коцюбинського [Текст] / Людмила Нежива // Українська література в
загальноосвітній школі. – 2014. – № 9. – 48
3. Доклад МОТ к Всемирному дню охрани труда. – 2010. – 165 с.
4. Малашенкова И.К. Роль вируса Эпштейна-Барр в развитии синдрома
хронической усталости и иммунной дисфункции / Междунар. журн. Иммуннореабилитации.
– 2000. – Т. 2. - № 1. – С. 102-111.
5. Международная статистическая классификация болезней и проблем
связанных со здоровьем: 10-й пересматр., Женева: ВОВ, 1995. – Т. 2. – 180 с.
6. Спогади і розповіді про М. М. Коцюбинського. –
К. : Дніпро, 1965. – 201 с.
Інтегрований урок контекстуального аналізу за поезією П.
Тичини
Тема: «Трьом
музам він коривсь…
П. Г.
ТИЧИНА, «ГАЇ ШУМЛЯТЬ».
Мета: ознайомити
учнів із поезіями П. Г. Тичини, біографічними відомостями; розкрити особливості поетичного таланту митця – уміння поєднати
у творчості слово, музику й барви; розвивати навички виразного читання поетичних
творів, естетичного смаку, абстрактного мислення, відтворювати в уяві
аналогічні картини природи, спостережені в житті; виховувати любов до рідного
краю, природи, поетичного слова.
Тип: інтегрований урок контекстуального аналізу (укр. література - музичне мистецтво –
образотворче мистецтво).
Вид : заочна мандрівка
на природу.
Унаочнення: портрети, мультимедійні презентації, скриньки Муз із
завданнями та технологічними картками, « Елегія» М. Лисенка, « Пісня без слів»
С. Людкевича, « Пори року. Літо» П. Чайковський.
С. Людкевича, « Пори року. Літо» П. Чайковський.
Форми роботи: фронтальна, робота в групах .
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда
, робота над КСВ (комунікативно-ситуативними вправами),
Перебіг уроку
Зупинись ти в здивуванні красою, і в твоєму серці
В. Сухомлинський
І. Організаційно – мотиваційний
етап
1) Вступне слово вчителя ( під запис шуму лісу та співу пташок).
- Природа оточує нас усюди, щедро ділиться з нами своїми пишнотами. Чимало
митців черпали натхнення саме на лоні природи, можливо, людина стала Людиною
саме тому, що відчула, побачила і розвинула в собі почуття прекрасного та вічного. Я запрошую вас
у мандрівку стежками П. Тичини. Погляньте,
який чарівний гай чекає на нас з вами. (На мультимедійній дошці картини природи
, на які вчитель звертає увагу (Слайд № 4-5)). Ви чуєте шум дерев, спів пташок.
Як легко над нами пропливають хмарки. Як дзвінко нам виспівує по дорозі річка,
шепочуть трави ( звернення до епіграфу( Слайд № 3)).
2) Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація.
- Спробуймо сьогодні на уроці розпізнати чарівний світ
поезії Тичини, проаналізуємо вірші, відчуємо їх серцем, переконаємося в
гармонії поезії з іншими видами мистецтва, бо саме в цій поезії, як вірні друзі
поєдналися поезія, музика, живопис.
ІІ. Виконавчо – діяльнісний етап
1.
Актуалізація опорних знань учнів.
( учні вдома прочитали біографію П. Тичини з підручника).
1) Повідомлення учнів. Група
« Дослідники» мали домашнє завдання: пошук додаткових матеріалів із
біографії митця. Записати опорні слова на дошці (зустріч із М. Коцюбинським, 15
мов, кларнет, «сонцепоклонник»…).
Повідомлення 1
Слід зауважити, що Тичина
виховувався у віруючій родині; був музично обдарований, грав на скрипці,
кларнеті, арфі. Спочатку він вчився у бурсі, а потім, у 1907 році, стає
семінаристом, співає у хорі. Все виховання було спрямоване на те, щоб з хлопця
вийшов або священик, або регент (той, хто керує хором у церкві). Павло
Григорович мав досконалий музичний слух і дзвінкий, мелодійний голос. Навчання в духовному хорі не пройшло марно -
П.Тичина досконало вивчив нотну грамоту, оволодів азами диригування, навчився
грати на багатьох струнних і духових інструментах. Надзвичайно любив бандуру й
кларнет. Згодом, 1918 року, він свою першу збірку назве "Сонячні
кларнети" (демонстрація збірки).
Повідомлення 2
Він часто приходив у Мар'їн гай малювати. Тонкі гілки верб спускали додолу
своє сіро-зелене прозоре вбрання. Вправним рухом тонких пальців він наносив на
папір ніжні прозорі фарби, малюючи чудовий осінній пейзаж. Багато цікавих, зупиняючись біля юнака,
розглядали його роботу. Павло
Григорович мав неабиякі здібності до малювання. Він навіть готувався вступити
до художньої Академії в Петербурзі, але брак коштів став на заваді.
Повідомлення 3
Юнаком він випадково зустрівся на
березі річки з відомим письменником Коцюбинським і наважився прочитати свої
вірші. Він написав про те, що його найбільше вразило: про поле і тяжку працю на
ньому людини-трудівника. Вислухавши молодого поета, Михайло Михайлович ніби
благословив його на цьому творчому шляху, з якого П.Тичина ніколи не звертав.
2) Фронтальна бесіда.
- Зіставте факти з підручника і
скажіть, що нового ви дізналися із повідомлень « дослідників»?
3). Аналіз поезії « Гаї шумлять».
Слово
вчителя.
-Щоб краще нам зрозуміти поезію митця, нам на
допомогу прийшли три його Музи, вони поведуть нас стежками його поезій. Але для
цього нам треба буде виконати деякі їх завдання. ( Слайд № 6) (Музи (за старогрецькою міфологією) — Богині і
покровительки мистецтв і наук. Музи вважалися доньками Зевса і Богині пам’яті
Мнемосини. Евтерпа — Муза лірики, Імена, окрім Уранії («небесної») і Кліо («що
дарує славу»), пов’язані із співом, танцями, музикою, насолодою.)
( У клас заходять три Музи, у
кожній із них у руках скриньки із
завданнями та побажаннями успіху. Клас об'єднаний у три групи, у кожній групі
присутні :1 « дослідник», 1«
літературознавець», 1 « мистецтвознавець», 1 « музичний критик».
-
П. Тичина був
закоханий у рідний край і навколишній світ. Скільки любові та захоплення рідною
природою звучить у цих словах
( музичний твір « Гаї шумлять»).
4) Читання поезії « луною» ( вчитель – голосно, діти – тихіше).
5) Під повільну мелодію другої частини симфонії «Літо» із кожної групи по
одному учневі декламують вірш «Гаї шумлять».
6) Робота над текстом за запитаннями. ( Муза поезії відкриває свою скриньку із завданням)
Картка № 1
1. Хто є головним героєм ліричних
творів? (Ліричний герой)
2. Скажіть, що є предметом
авторського опису у вірші? (Природа). Отже, до якого жанру належить цей
ліричний твір? (До пейзажної лірики).
1.
« Дослідники» - Пейзажна
лірика –це вірші про природу, у яких передаються почуття, переживання,
настрій ліричного героя під час спілкування з природою ( запис у зошиті).
3.
Визначте, яка
пора року зображена у творі? Який час доби? Доведіть свою думку, спираючись на
художні деталі тексту.
Мажор (франц.) — піднесено — бадьорий, радісний настрій ( запис у зошиті).
Картка № 2
Заповніть таблицю ( робота у
групах).
Назва, автор.
|
Жанр
|
Настрій, почуття.
|
Образи, худ. деталі.
|
Образ. засоби.
|
Ритм
|
Тема, ідея.
|
Значення
|
7). Свою скриньку відкриває Муза
живопису.
Картка № 1
1) Яка картина постала
перед вашими очима? (Усне малювання.)
2) У чому автор бачить
незвичайну красу? Підтвердити думки цитатами з твору.
3) Які зорові і слухові
деталі добирає поет? (Гаї шумлять, дзвін гуде, тихий шепіт трав, хмарки
біжать, неба край — як золото…)
4) А якби вам довелося передати
красу гаю, рідної природи, про яку говорив П. Тичина у вищезгаданій поезії, за
допомогою фарб, то які гами кольорів переважали б на ваших малюнках? (Зелений,
голубий, жовтий…)
5) Як ви думаєте, що символізують
такі кольори? (Життя, тепло, мрійливість, ніжність…)
Картка № 2
Додаток до уроку
Технологічна картка „Символи
кольорів"
Білий — чистота, невинність, мир,
світло, щастя.
Чорний — печаль, траур, горе;
строга урочистість.
Жовтий — сонце, життя, щастя,
багатство; веселий, гарний настрій.
Червоний — життя, любов; війна,
агресія, хвилювання.
Оранжевий — тепло, сила, врожай;
активний, зігріваючий.
Фіолетовий — величність, розкіш,
інтелект.
Синій — холод, спокій, печаль.
Блакитний — свіжий, легкий;
чистота, вірність, далечінь, сум.
Зелений — заспокійливий, врівноважений;
мир, пасивність, спокій.
Яскравий зеленувато-жовтий —
ненависть, невірність, заздрість.
Світло-зелений — чистота,
радість, свято.
Темно-зелений — надія, мир,
спокій, віра.
Муза живопису дістає із скриньки
три палітри, які треба розфарбувати вибраними кольорами, обґрунтувати свій
вибір ( робота у групі). Можна обвести свої долоньки , розфарбувати та повісити
на дошці.
8) Скриньку відкриває Муза музики. Звертається до літ. критиків.
Картка № 1
1.Як ви розумієте вислів "музика природи"? Гру яких музичних
інструментів ви уявляєте, читаючи цей твір?
2.
Прослуховування і відбір музичних творів до поезії:„Елегія" М. Лисенка та
„Пісня без слів" С. Людкевича.
— Яку музику ви
дібрали б до твору?
— Прослухайте
фрагменти з класичних творів і скажіть, яка із цих мелодій найвлучніше передає
настрій поезії? Чому? Скористайтеся таблицею „Характеристика музики"
Картка № 2
Характеристика музики
Лірична Жалібна
Чарівна Приємна
Ніжна Добра
Душевна Сумна
Поетична Журлива
Енергійна Скорботна
Радісна Тривожна
Таємнича Сувора
Чарівна Приємна
Ніжна Добра
Душевна Сумна
Поетична Журлива
Енергійна Скорботна
Радісна Тривожна
Таємнича Сувора
(Можливо
на уроці учні самостійно підберуть муз. супровід до відеоролика, обґрунтувавши
свій вибір. Прослуховування та перегляд).
9) Творча діяльність учнів
1. Творча робота в групах над КСВ
КСВ №1. Уявіть себе
оповідачем. Від першої особи перекажіть зміст вірша «Гаї шумлять» за поданим початком :
Десь високо в небі пливуть білі хмаринки, і я замилувався
тим, як вони повільно й велично пропливають по небу. Я милуюся, разом із тим
дивуюся, чому це раптом мені так стає весело. Враз десь здалеку почувся дзвін.
КСВ №2 . Уявіть
себе журналістами . Які питання ви б
хотіли поставити поетові? Розіграйте сценку «Інтерв'ю з П.
Тичиною».
КСВ №3. Ви – поети. Складіть акровірш зі словом
«Україна».
2. Робота в групах.
3. Презентація результатів роботи
над КСВ.
ІІІ. Контрольно – корекційний етап
1.
Підбиття підсумків.
Слово вчителя.
Творчість Павла Тичини сповнена замилуванням українськими степами, нивами,
гаями, тополями, озерами і струмками, радістю від життя серед чарівної
української природи, відчуттям гармонії з нею. Тому і називають поета
«сонцепоклонником», бо його творчість — це гімн сонцю, а, отже, і всьому живому
на Землі.
В. Сухомлинський сказав : « Краса
– це радість твого життя. Людина тому стала людиною, що побачила глибину
блакитного неба , ніжну стеблину, блакитний дзвіночок, проліска побачила і,
вражена, пішла по землі, створювати нову красу. Зупинись і ти перед красою -у
твоєму серці розквітне благодать ( звернення до епіграфу).
2. Рефлексія
-
Читаючи поезію
П. Тичини, я побачив( ла) …
-
Читаючи поезію
П. Тичини, я чув ( ла)…
-
Читаючи поезію
П. Тичини, відчув ( ла)…
Домашнє завдання: Скласти свій варіант віршованих рядків за даним початком
«Гаї шумлять...» або написати твір-мініатюру , зробити малюнок фантазію
на тему «Гаї шумлять...»
Список використаних джерел
1.
Сухомлинський
В.О. Вибр. твори: У 5 т. - К.: Рад. шк., 1976-1978.
7.
http://litakcent.com/2010/07/13/zmina-oblychchja-pavlo-tychyna/
Немає коментарів:
Дописати коментар